Kolejny, ostatni wpis o tym jak wygląda wizyta w gabinecie dietetyka. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółowo dietom/planom żywieniowym. Jak wygląda indywidualny plan żywieniowy? 😉
Po wizycie ze szczegółowo przeprowadzonym wywiadem żywieniowo-zdrowotnym, przychodzi czas na przygotowanie diety 😉 Do wyboru są 2 możliwości – jadłospis tygodniowy lub 10-dniowy. Każdy jadłospis można sobie spokojnie powtarzać przez dłuższy czas. Jest możliwość wymiany niektórych produktów spożywczych, co sprawia że dieta nie znudzi się po tygodniu.

Każda dieta zawiera tygodniowy plan posiłków, a następnie szczegółową rozpiskę na każdy dzień. Do każdego posiłku podana jest receptura, gramatura oraz miary domowe produktów spożywczych (m.in. łyżka, szklanka, szczypta). Podsumowanie diety stanowi lista zakupów z podziałem na kategorie (warzywa, owoce, przyprawy, nabiał itd.). Dodatkowo dołączone są ogólne zalecenia i wskazówki dietetyczne, w których opisane są zasady zdrowego żywienia.

Pacjent nigdy nie otrzymuje diety na pierwszej konsultacji, ponieważ jest ona przygotowywana w oparciu o wszystkie cenne informacje przekazane na wizycie. Czas oczekiwania na dietę to kilka dni roboczych (maksymalnie 10).

W każdym indywidualnym jadłospisie:
  • Wykluczone są produkty których pacjent nie lubi, a uwzględnione te lubiane przez pacjenta. Zdarza się, że w diecie zostają mniej zdrowe produkty np. żółty ser, tradycyjny batonik np. snickers czy nawet drink w przypadku Panów. Jeśli u pacjenta do tej pory pojawiały się takie produkty codziennie lub w większej ilości, to ciężko zrezygnować z czegoś z dnia na dzień.. ale warto ograniczyć 😉 Dieta ma być dla nas a nie my dla diety! Każdy z nas jest człowiekiem więc podchodźmy do niej zdroworozsądkowo.
  • Uwzględniona jest ilość posiłków, którą pacjent jest w stanie zjeść. Jeśli pacjent zjadał do tej pory 3 posiłki to nierealna będzie nagła zmiana na 5 posiłków 😉 Ilość jest dostosowana do trybu dnia oraz możliwości.
  • Uwzględnione są dania/posiłki które pacjent będzie potrafił przygotować. Każdy ma inne zdolności kulinarne oraz inną ilość czasu którą może poświęcić na gotowanie. Są osoby, które mają mało czasu na przygotowywanie posiłków, a większość zabierają ze sobą na wynos. Są również osoby, które większą ilość czasu mogą poświęcić na gotowanie i uwielbiają eksperymentować w kuchni.
  • Zmiany wprowadzane są stopniowo, w zależności od pacjenta. W diecie jednej osoby łatwą do wprowadzenia zmianą po pierwszej wizycie będzie zjadanie sałatki z awokado i komosą ryżową, a w diecie drugiej osoby urozmaicenie tradycyjnej bułki z żółtym serem kilkoma liśćmi sałaty i plasterkami pomidora 😉 Każdy z nas jest indywidualny, a nawet mała zmiana, pozwoli na budowanie zdrowych nawyków na dłużej, co już z pewnością przełoży się na efekty.
Tym wpisem kończę serię informacji na temat wizyt/konsultacji w gabinecie dietetycznym.
Jeśli nie miałaś/miałeś okazji przeczytać poprzednich wpisów na temat przygotowania się oraz przebiegu pierwszej wizyty (tutaj) oraz analizy składu ciała (tutaj) zapraszam do nadrobienia! 😉

fb-share-icon

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *