W sklepie/piekarni mamy do wyboru wiele różnych chlebów – pszenny, żytni, gryczany, orkiszowy, mieszany…. Jest wiele opcji – ciemny, jasny, z ziarnami, bez ziaren, na drożdżach, na zakwasie. Coraz więcej osób piecze pieczywo samodzielnie w domu, jednak nie każdy ma taką możliwość, umiejętności i czas.
Na co zwracać uwagę kupując chleb?

Po pierwsze i najważniejsze, chleb powinien składać się z takich składników, jakich sami użylibyśmy do jego wypieku, czyli woda, mąka, drożdże (lub zakwas) i sól (+ różne ewentualne dodatki w postaci ziaren, nasion, suszonych owoców).

Najbardziej istotne kwestie:

Mąka najlepiej jeśli będzie pełnoziarnista – w porównaniu z mąką oczyszczoną zawiera więcej błonnika i innych składników odżywczych.
Typ mąki oznacza stopień jej oczyszczenia. Im wyższy typ mąki, tym pieczywo będzie ciemniejsze, a tym samym bardziej bogate w błonnik i składniki mineralne. Więc jeśli nie masz problemów z przewodem pokarmowym – wybieraj pieczywo z mąki o jak najwyższym typie.

Zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie kupno chleba na zakwasie (ma więcej składników mineralnych, beta glukanów, które przyczyniają się do obniżenia cholesterolu LDL). Pieczywo na zakwasie ma również niższy indeks glikemiczny, polecane jest cukrzykom oraz insulinoopornym. Ponadto podczas fermentacji w zakwasie chlebowym powstaje kwas mlekowy, który korzystnie wpływa na mikroflorę jelit.
Pamiętaj jednak, że chleb na drożdżach też jest dobrym wyborem – zawiera jedynie mniej składników odżywczych.

Jeśli chleb zawiera więcej niż 1g soli/100g chleba to znaczy że zawiera jej bardzo dużo (odpada w przypadku diet niskosodowych np. u osób z nadciśnieniem tętniczym)

Ważnym elementem przy kupnie pieczywa jest również brak spulchniaczy, barwników, konserwantów w jego składzie.

Pewnie, że tak. Z pewnością chleb pszenny o dobrym składzie będzie lepszym wyborem aniżeli dmuchany chleb tostowy. Jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na zjedzenie pszennego pieczywa – w porządku 🙂

Na co dzień staraj się jednak wybierać pełnoziarniste pieczywo o dobrym składzie (więcej składników mineralnych, błonnika pokarmowego, wyższy indeks sytości).

Niektóre chleby (kupowane w opakowaniach) mają dołączoną etykietę ze składem oraz wartościami odżywczymi, natomiast chleby kupowane ,,luzem’’ niestety nie mają takiej informacji. Jeśli chleb nie ma dołączonej etykiety, zapytaj i poproś o nią sprzedawcę (ma obowiązek udostępnienia takiej listy).
W supermarketach lista składów odżywczych dostępnego pieczywa często wisi niedaleko półek z pieczywem.

Czyli najważniejsze – czytamy etykiety! Bo nie ciemne pieczywo zawdzięcza swoją barwę obecności pełnoziarnistej mąki. Często wynika z obecności karmelu…

A o tym czy będąc na diecie można jeść pieczywo przeczytasz tutaj 😉

fb-share-icon

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *