Na rynku asortyment wód smakowych stale się powiększa. Jabłkowa, truskawkowa, cytrynowa, malinowa i wiele innych. Woda smakowa wielu osobom wydaje się być zdrowym zamiennikiem zwykłej wody. Czy warto po nią sięgać? Czy woda smakowa może w ogóle stanąć na półce sklepowej obok zwykłej mineralnej wody?
Przyjrzyjmy się bliżej składowi wód smakowych oraz skutkom jej picia w dużych ilościach. Woda smakowa to nic innego jak napój wyprodukowany na bazie wody.

Co znajduje się w takiej butelce?
  • Podstawę wody smakowej stanowi cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Szklanka wody smakowej to aż dwie łyżeczki cukru, a 1.5 litrowa butelka to około 12 łyżeczek cukru. Coraz częściej jako substancji słodzącej w takich napojach producenci używają sztucznych słodzików takich jak aspartam, acesulfam K czy sacharyna.
  • Aromaty – owocowy smak wody zawdzięczamy aromatom lub syropom owocowym.
  • Substancje konserwujące: benzoesan sodu (E211) lub sorbinian potasu (E202), stosowane w celu zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów. Niestety nadmierne spożycie tych konserwantów, zwłaszcza benzoesanu sodu negatywnie oddziałuje na nasz organizm, m.in. zaburza prawidłową pracę przewodu pokarmowego, a w połączeniu z witaminą C przekształca się w rakotwórczy benzen.
  • Regulator kwasowości – kwas cytrynowy (E330).

Jedna butelka wody smakowej dostarcza około 200-250 kcal. Jest to ilość kalorii równa deserowi z owocami, batonikowi orzechowo-czekoladowemu a nawet sporemu kawałkowi ciasta.

Najbardziej przerażający jest fakt, iż po tego typu napoje najczęściej sięgają dzieci, młodzież oraz rodzice maluchów, nie zdając sobie sprawy z ilości zbędnych dodatków, które znajdują się w tych napojach. Dodatkowe dostarczanie cukru z napojami w ciągu dnia może prowadzić do próchnicy zębów, nadmiernej masy ciała oraz zaburza uczucie sytości, zwiększając apetyt.

Zawsze zachęcam Was do zerknięcia na etykietę kupowanych produktów. Tak samo w przypadku ,,wód smakowych’’ zobaczmy czy zawiera naturalne aromaty i wodę, czy cały szereg innych niepotrzebnych nam dodatków.

Jeśli nie lubimy smaku czystej wody, lepszym i zdrowszym rozwiązaniem będzie przygotowanie wody smakowej w domu. Tanio i łatwo!

Kilka propozycji na domową wodę smakową znajdziesz tutaj 😉
A o tym, co daje nam regularne picie wody przeczytasz tutaj 😉

fb-share-icon

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *